نت سنتر

مجله خبری آنلاین

نت سنتر

مجله خبری آنلاین

نت سنتر

در وب سایت نت سنتر، جدیدترین اخبار از سراسر وب به اطلاع شما خواهد رسید. می توانید با دنبال کردن این وبگاه، از جدیدترین رویدادها مطلع باشید.

درمان بیماری آلزایمر با نقشه برداری مغزی یکی از رویکردهایی بوده است که در سال های اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته و برای این بیماران امیدوارکننده است.

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی است که باعث سردرگمی، از دست دادن حافظه و زوال شناختی می شود. آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است.

 

بیماری آلزایمر یک بیماری پیشرونده و موذی است، به این معنی که علائم به تدریج از خفیف به شدید بدتر می شود تا زمانی که فرد قادر به برقراری ارتباط یا عملکرد مستقل نباشد. پیشرفت این بیماری به چهار مرحله تقسیم می شود: مرحله پیش بالینی، مرحله اولیه، مرحله میانی و مرحله اواخر.

هر فردی علائم خاصی را تجربه می کند و مراحل مختلف بیماری را به روش خود طی می کند. توجه ارائه دهندگان درمان به مشکلات و علائم خاص هر بیمار موضوعی است که قبل از طراحی درمان های شخصی نیاز به استفاده از نقشه مغزی دارد.

نقشه برداری مغز برای تشخیص بیماری آلزایمر

تجزیه و تحلیل طیفی  qEEG با تغییرات عملکردی قشر بسیار حساس مغز مرتبط است. طبق تحقیقات انجام شده، به تشخیص بالینی شدت آلزایمر کمک می کند. حساسیت نقشه برداری مغز در چندین مطالعه از 71% تا 81% متغیر است.
مزیت تشخیص بیماری آلزایمر با EEG نسبت به EEG چیست؟
الکتروانسفالوگرافی معمولی (EEG) اغلب در تشخیص بیماری آلزایمر استفاده می شود. الکتروانسفالوگرافی کمی (qEEG) که اخیراً توسعه یافته است، داده هایی را ارائه می دهد که با EEG معمولی نمی توان آنها را به دست آورد.
تحقیقات نشان داده است که qEEG ابزار مفیدی برای تشخیص تغییرات الکتروسفالوگرافی در بیماران آلزایمر است و با شدت اختلال عملکرد شناختی مرتبط است.

 

نقشه برداری مغز در بیماران آلزایمر

زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر وضعیتی است که در آن مغز به شدت تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار می گیرد.

و از دست دادن ظرفیت کاری به حدی می رسد که زندگی روزمره مستقل غیرممکن می شود.

در نقشه مغزی بیماران آلزایمر، قدرت به طور کلی در تمام باندها کاهش می یابد، ریتم آلفا که شبکه مغز را در حالت استراحت نگه می دارد تقریباً از بین می رود.

و الگوی موج تتا و موج دلتا افزایش می یابد.

بر اساس تحقیقات قبلی با QEEG، EEG تغییراتی را نشان می‌دهد که قبل از اینکه تغییرات ساختاری شدیدی در مغز رخ دهد، به هنگام کاهش عملکرد حساس هستند. "کاهش امواج مغزی" مهمترین چیز است.

 

در کلینیک زندگی شاد چه کمکی به فرد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر می شود؟

در این مرکز ابتدا شاخص های شناختی این افراد بررسی می شود. هدف ارزیابی وضعیت حافظه افراد با استانداردترین و به روزترین روش هاست. پزشک متخصص با ارزیابی دقیق نقایص و نقاط قوت شناختی فرد، برنامه توانبخشی مناسبی را برای همان فرد تجویز می کند. این بدان معناست که برای همه بیماران یک نسخه وجود نخواهد داشت و هدف این است که داروی شخصی سازی شده داشته باشیم. به این ترتیب احتمال اینکه برنامه توانبخشی شناختی به نتایج مطلوب برسد بیشتر است.

درباره نوروفیدبک بیشتر بدانید

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از دست دادن حافظه، علائم زوال عقل یا در مراحل اولیه تشخیص بیماری آلزایمر هستید، آموزش اختلالات شناختی می تواند به بهبود عملکرد کمک کند. آموزش نوروپاتی غیر تهاجمی و بدون درد است و شامل بازآموزی مغز است.

نوروفیدبک راهی برای زندگی بهتر است


نوروفیدبک یک درمان بدون دارو است که امروزه در سراسر جهان به عنوان یک تغییر عمده در مراقبت از بیمار استفاده می شود. اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، ضربه مغزی، بیش فعالی و غیره. برای بیماران و مراقبین مشکلی ایجاد نمی کند.
زندگی چالش برانگیز است، به خصوص زمانی که سلامت روان شما در رنج است. چه یک بزرگسال یا یک کودک رنج کشیده، ما می توانیم کمک کنیم.
با تکنولوژی امروزی، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما یا فرزندتان به تنهایی این علائم و شرایط را پشت سر بگذارید.
موسسه زندگی شاد با تلاش جمعی از کارشناسان شروع به کار کرد. این مرکز با همکاری انجمن علوم اعصاب ایران به ارائه خدمات سلامت محور در زمینه روانشناسی و شناخت و همچنین آموزش و پژوهش در زمینه محتوای دانش بنیان می پردازد.

https://zendegiyeshaad.ir/

  • نت سنتر