نت سنتر

مجله خبری آنلاین

نت سنتر

مجله خبری آنلاین

نت سنتر

در وب سایت نت سنتر، جدیدترین اخبار از سراسر وب به اطلاع شما خواهد رسید. می توانید با دنبال کردن این وبگاه، از جدیدترین رویدادها مطلع باشید.

۳ مطلب در مهر ۱۴۰۱ ثبت شده است

۲۰
مهر

تایپ بدنی همه مردان و زنان به طور کلی در سه دسته قرار می گیرد:

       اکتومورف

مزومورف

اندومورف

شما از طریق اطلاعات به دست آمده از روی تایپ بدنی خود میتوانید برنامه ریزی بسیار دقیق تر و کارامد تری را در جهت رسیدن به اهداف ورزشی خود داشته باشید. بررسی تایپ بدنی شما توسط مربی(فیزیولوژیست ورزشی) موجب میشود تا  با یک برنامه هوشمندانه و شخصی سازی شده  تمرین کنید .

اکتومورف  Ectonorph:

افراد اکتومورف دارای چارچوب بدنی کوچک و ظریف، مفاصل کوچک و عضلاتی خشک و با چربی بسیار کم هستند، این افراد دارای اندام کشیده با سر شانه های باریک هستند که سرعت متابولیسم نیز در آنها بسیار بالا میباشد که همین موضوع باعث شده افزایش وزن در این افراد به سختی صورت گیرد.

اکتومورف ها برای عضله سازی باید به مقدار زیادی کالری مصرف کنند و تمرینات آنها نیز باید کوتاه و با شدت بالا باشد.تمرکز این افردا باید روی تمرینات عضلات بزرگ صورت گیرد.(چهار سر ران-عضله زیربغل)

تغذیه مناسب اکتوورف ها:

به دلیل متابولیسم بالا و سرعت هضم سریع کربوهیدرات ها افراد اکتومورف به خوبی میتوانند کالری بسوزانند.جلوگیری از این فرایند برای افزایش وزن بسیار مهم میباشد. این افراد در طول روز می توانند  از کربوهیدرات بیشتری استفاده نمایند.مصرف کربوهیدرات شامل مواد نشاسته ای،غلات کامل و کربوهیدرات های غیر فرآوری شده به صورت یک وعده درمیان باشد.همچنین از مصرف سبزیجات، میوه ها، منابع پروتیئینی و چربی  با کیفیت و سالم، در وعده های غذایی خود نباید غافل شد.

علاوه بر این توصیه میشود افراد اکتومورف از ویت گینرها Weight gainer برای کمک به افزایش حجم خود استفاده کنند.

اگر چه اکثر ورزشکاران و بدنسازان از مکمل‌های پروتئینی استفاده می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که مصرف این مکمل‌ها تنها به این گروه از افراد محدود شود. مکمل‌های پروتئینی به عنوان یک افزودنی گزینه‌ای ایده‌آل و مفید برای رژیم غذایی شما به حساب می‌آیند.

اما مصرف این مکمل‌ها چه فایده‌ای برای بدن به دنبال خواهد داشت؟ پروتئین‌های موجود در گینر یا پروتئین وی به انتقال مواد مغذی و ترمیم سلول‌ها کمک می‌کند. از دیگر مزایای استفاده از این مکمل‌ها به افزایش تولید هورمون‌ها و آنزیم‌ها اشاره می‌کنیم.

در خصوص تاثیر مصرف هم زمان پروتئین وی و گینر بیشتر بدانید.

تمرینات متناسب با تایپ اکتومورف:

تمرینات با وزنه همراه با تمرینات هوازی محدود بهترین گزینه برای این افراد میباشد.پیشنهاد میشود که این افراد ازحرکات پایه و چند مفصلی استفاده کنند . برای این افراد مدت زمان استراحت میان ست ها            ٢-٣ دقیقه بسیار مناسب می باشد. بین هر جلسه تمرین حداقل یک روز استراحت داشته باشید.

مزومورف Mesomorph :

افراد مزومورف دارای استخوان بندی متوسط،بدنی ورزشکارانه و معمولا دارای عضلات قابل توجهی هستند.بدن افراد مزومورف معمولا به میزان کافی هورمون رشد و تستوسترون ترشح میکند. واین موضوع باعث میشود این افراد عضله سازی خوبی داشته باشند.

نکته منفی در مورد تیپ بدنی مزومورف این است که این افراد معمولا سریعتر از اکتومورف ها چربی سازی میکنند به همین دلیل باید روی دریافت میزان کالری خود دقت بیشتری داشته  باشند و ترکیب تمرینات با وزنه و هوازی میتواند برای این افراد بسیار مناسب باشد.

تغذیه مناسب برای تایپ مزومورف:

رعایت تعادل در مصرف درشت مغذی ها بهترین راهکار برای مزومورف ها بوده،مصرف40% کربوهیدرات،30% پروتئین و30% چربی بهترین تناسب برای اینگونه افراد می باشد.

منابع پروتئنی کم چرب نظیر ماست یونانی کم چرب،تخم مرغ،مرغ و غذا های دریایی،و کربوهیدرات های پیچیده نظیر اسفناج، غلات و میوه های دارای قند پایین میتواند انرژی مورد نیاز مزومورف ها را تأمین کند.

تمرینات پیشنهادی برای تایپ مزومورف:

مزومورف ها معمولا قوی هستند و نسبت به تمرینات سریع واکنش نشان میدهند. چند جلسه تمرین متوسط و سنگین در هفته با زمان استراحت محدود در بین ست ها میتواند در افزایش حجم مزومورف ها بسیار تاثیر گذار باشد. استفاده از حرکات چند مفصلی برای عضلات بالا تنه و پایین تنه با٢-٣ ست و ٨-١٢ تکرار، میتواند مناسب این افراد باشد.زمان استراحت پیشنهادی بین ست ها برای مزومورف ها ٣٠-٩٠ ثانیه است.

تایپ اندومورف Endomorph:

افراد اندومورف دارای چهار چوب بدنی بزرگ و عضله و چربی زیادی هستند و این چربی های اضافه معمولا" به این سادگی ها هم از بین نخواهند رفت. افراد اندومورف معمولا" توپر و دارای بدنی نرم هستند و به راحتی چربی بدست میاورند. عضلات آنها مخصوصا" در قسمت رانها بسیار قوی می باشد و به طور طبیعی در حرکات پا نظیر اسکات بسیار قدرتمند عمل میکنند.

تغذیه اندومورف ها:

برای اندومورف ها بهتر می باشد که بخش بیشتر از کالری روزانه خود را از منابع پروتئینی و چربی ها به دست بیاورند و از کربوهیدرات ها به شکل کاملا" کنترل شده و در زمان های مشخص استفاده کنند به دلیل اینکه این افراد توانایی بالایی در هضم سریع کربوهیدرات ها ندارند، 25% کربوهیدرات،35% پروتئین و40% چربی بهترین نسبت بندی درشت مغذی ها برای تغذیه اندومورف ها می باشد.بهتر است از وعده هایی با کربوهیدرات بالا پرهیز شود(به غیر از وعده صبحانه و بعد از تمرین). بدین معنی که این افراد باید تنها از پروتئین،چربی ها،میوه ها،و سبزیجات خارج از زمان تمرینات استفاده کنند.

تمرینات پشنهادی برای تایپ اندومورف:

تمرینات با وزنه میتواند به راحتی باعث افزایش حجم افراد اندومورف شود. البته متاسفانه بخش زیادی از این افزایش حجم چربی می باشد نه عضله. برای به دست آوردن حداقل چربی افراد اندومورف باید همراه تمرینات با وزنه خود از تمرینات هوازی نیز استفاده کنند.چهار روز تمرین در هفته میتواند سرعت متابولیسم را به خوبی بالا ببرد وحتی در روز های غیر تمرینی نیز چربی سوزی به شکل مناسبی ادامه خواهد یافت.

تنها با یک برنامه بسیار دقیق که با توجه به اهداف ورزشی این اشخاص طراحی شده، تایپ بدنی میتواند تغییر کرده و اندام دلخواه شکل بگیرد.

  • نت سنتر
۱۰
مهر

درمان بیماری آلزایمر با نقشه برداری مغزی یکی از رویکردهایی بوده است که در سال های اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته و برای این بیماران امیدوارکننده است.

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی است که باعث سردرگمی، از دست دادن حافظه و زوال شناختی می شود. آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است.

 

بیماری آلزایمر یک بیماری پیشرونده و موذی است، به این معنی که علائم به تدریج از خفیف به شدید بدتر می شود تا زمانی که فرد قادر به برقراری ارتباط یا عملکرد مستقل نباشد. پیشرفت این بیماری به چهار مرحله تقسیم می شود: مرحله پیش بالینی، مرحله اولیه، مرحله میانی و مرحله اواخر.

هر فردی علائم خاصی را تجربه می کند و مراحل مختلف بیماری را به روش خود طی می کند. توجه ارائه دهندگان درمان به مشکلات و علائم خاص هر بیمار موضوعی است که قبل از طراحی درمان های شخصی نیاز به استفاده از نقشه مغزی دارد.

نقشه برداری مغز برای تشخیص بیماری آلزایمر

تجزیه و تحلیل طیفی  qEEG با تغییرات عملکردی قشر بسیار حساس مغز مرتبط است. طبق تحقیقات انجام شده، به تشخیص بالینی شدت آلزایمر کمک می کند. حساسیت نقشه برداری مغز در چندین مطالعه از 71% تا 81% متغیر است.
مزیت تشخیص بیماری آلزایمر با EEG نسبت به EEG چیست؟
الکتروانسفالوگرافی معمولی (EEG) اغلب در تشخیص بیماری آلزایمر استفاده می شود. الکتروانسفالوگرافی کمی (qEEG) که اخیراً توسعه یافته است، داده هایی را ارائه می دهد که با EEG معمولی نمی توان آنها را به دست آورد.
تحقیقات نشان داده است که qEEG ابزار مفیدی برای تشخیص تغییرات الکتروسفالوگرافی در بیماران آلزایمر است و با شدت اختلال عملکرد شناختی مرتبط است.

 

نقشه برداری مغز در بیماران آلزایمر

زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر وضعیتی است که در آن مغز به شدت تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار می گیرد.

و از دست دادن ظرفیت کاری به حدی می رسد که زندگی روزمره مستقل غیرممکن می شود.

در نقشه مغزی بیماران آلزایمر، قدرت به طور کلی در تمام باندها کاهش می یابد، ریتم آلفا که شبکه مغز را در حالت استراحت نگه می دارد تقریباً از بین می رود.

و الگوی موج تتا و موج دلتا افزایش می یابد.

بر اساس تحقیقات قبلی با QEEG، EEG تغییراتی را نشان می‌دهد که قبل از اینکه تغییرات ساختاری شدیدی در مغز رخ دهد، به هنگام کاهش عملکرد حساس هستند. "کاهش امواج مغزی" مهمترین چیز است.

 

در کلینیک زندگی شاد چه کمکی به فرد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر می شود؟

در این مرکز ابتدا شاخص های شناختی این افراد بررسی می شود. هدف ارزیابی وضعیت حافظه افراد با استانداردترین و به روزترین روش هاست. پزشک متخصص با ارزیابی دقیق نقایص و نقاط قوت شناختی فرد، برنامه توانبخشی مناسبی را برای همان فرد تجویز می کند. این بدان معناست که برای همه بیماران یک نسخه وجود نخواهد داشت و هدف این است که داروی شخصی سازی شده داشته باشیم. به این ترتیب احتمال اینکه برنامه توانبخشی شناختی به نتایج مطلوب برسد بیشتر است.

درباره نوروفیدبک بیشتر بدانید

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از دست دادن حافظه، علائم زوال عقل یا در مراحل اولیه تشخیص بیماری آلزایمر هستید، آموزش اختلالات شناختی می تواند به بهبود عملکرد کمک کند. آموزش نوروپاتی غیر تهاجمی و بدون درد است و شامل بازآموزی مغز است.

نوروفیدبک راهی برای زندگی بهتر است


نوروفیدبک یک درمان بدون دارو است که امروزه در سراسر جهان به عنوان یک تغییر عمده در مراقبت از بیمار استفاده می شود. اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، ضربه مغزی، بیش فعالی و غیره. برای بیماران و مراقبین مشکلی ایجاد نمی کند.
زندگی چالش برانگیز است، به خصوص زمانی که سلامت روان شما در رنج است. چه یک بزرگسال یا یک کودک رنج کشیده، ما می توانیم کمک کنیم.
با تکنولوژی امروزی، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما یا فرزندتان به تنهایی این علائم و شرایط را پشت سر بگذارید.
موسسه زندگی شاد با تلاش جمعی از کارشناسان شروع به کار کرد. این مرکز با همکاری انجمن علوم اعصاب ایران به ارائه خدمات سلامت محور در زمینه روانشناسی و شناخت و همچنین آموزش و پژوهش در زمینه محتوای دانش بنیان می پردازد.

https://zendegiyeshaad.ir/

  • نت سنتر
۰۵
مهر

چگونه میتوان از میزان چربی شکم به روش ابدومینوپلاستی کم کرد؟

مکش چربی به روش جراحی زیبایی شکم یا روش بهترین جراح ابدومینوپلاستی گفته میشود. عمل جراحی است که در ان با استفاده از ابزارهای مخصوص ذخایر چربی موضعی و زیر پوستی را خارج می کنند .

مقصود از زیر پوستی چربی ای است که درست زیر پوست و در روی عضله قرار دارد . افراد ورزیده و خوش اندام با دخایر چربی موروثی کاندیدهای مناسبی برای عمل مکش چربی هستند .

با انجام عمل ابدومینوپلاستی میتوان اندامهای بیرونی افرادی که در برخی از نواحی بدنشان صرفا دچار چاقی موضعی شدید هستند خوش ترکیب میشوند . این نواحی عبارتند از :

•           چربی در گردن که سبب میشود چانه و گردن یکی شوند یا غبغب ایجاد می کنند .

•           شکم ، باسن ، رانها – زانوها و یا بازوهایی که برجستگی فرورفتگیهای بسیار دارند

در بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران چربی زیر پوست خارج میشود . و اندام شکم را کوچک میکند . اما از پوست چیزی کم نمیکند . بنابراین کاندیدهای مناسب برای عمل مکش چربی انهایی هستند که پوست انها قوام و ارتجاعی خود را حفظ کرده و می تواند پس از جراحی جمع شود و با اندازه های تازه یافته انطباق یابد . وقتی پوست نتواند با اندازه های کوچک تر و جدید بدن منطبق شود شاید لازم باشد که با استفاده از تکنیکهای جراحی مثل کشیدن پوست همراه با عمل مکش چربی یا پس از ان پوست اضافی را برداشت .

فقط روشهای فرم دهی شناخته شده ای که در دوران رزیدنسی ، فلوشیپ و دوره های و دوره های تکمیلی آموزش پزشکی اموخته می شوند .

    لیپوساکشن : برای خارج کردن چربی ، با استفاده از تکنیک تورمی یا با کمک اولتراسون

    درمان بافت اضافی پستان مردان

    کوچک کردن شکم برای بهبود شکم  و تغییر وضعیت عضلات شکم یا ترمیم آنها

    کشیدن پوست بدن ، برای کاهش پوست ، بافتها و چربی اضافی بدن و بستن با بافتهای باقیمانده

    جراحی پلاستیک بازو برای تغییر شکل بازوهای اویزان و شل

    برجسته سازی که در ان با استفاده از پروتز یا چربی انحنا ، خطوط ، اندازه کفلها ، ساق و رانها افزایش می یابد .

    ترکیبی از روشهای بالا برای اصلاح ظاهر بدن ، به ویژه پس از کاهش شدید وزن

 هزینه ابدومینوپلاستی در بیمارستان های فوق تخصصی متفاوت است .

هزینه این جراحی ابدومینوپلاستی بین 5 میلیون تومن تا 7 میلیون تومن است . جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) از مهم ترین جراحی های ترمیمی در دنیا است . که میتواند باعث تغییر شکل و فرم شکم و اندام شما بشود ،بعد از جراحی شکم شما لاغر (تر ) ، مسطح (تر) و صاف (تر) ، سفت (تر) بدون شلی و افتادگی و بدون هر گونه خط استریا (خطوطی که در اثر کشیده شدن پوست بر روی آن ایجاد می شود) خواهد بود .این جراحی به طور مستقیم عوامل ایجاد کننده نافرمی و بدفرمی شکم را از بین خواهد برد . • پوست اضافه • چربی اضافه • عضلات شکمی شل شده عواملی هستند که فرم کلی شکم را به هم ریخته و ظاهر فرد را چاق و نا فرم خواهد کرد .

ابدومینوپلاستی روشی است که در آن با برش پوست و چربی های اضافه ، شکم را تخت و صاف می کنند . هرچند که در نهایت اسکار باقی مانده در زیر شکم دیده خواهد شد ، اما با توجه به زیبایی اندام بعد از این جراحی ، وجود یک خط برش بسیار نازک بی اهمیت خواهد بود .

ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که شکم بزرگ و آویزانی دارند و روش هایی مانند رژیم غذایی و یا ورزش های سنگین تاثیری در فرم شکم آن ها ندارد ، در واقع افتادگی شکم در این افراد به قدری زیاد است که پوست قدرت لیفت آن را ندارد .

(ابدومینوپلاستی )جراحی زیبایی شکم برای کوچک کردن و برطرف کردن افتادگی شکم که معمولا به دلیل کاهش شدید وزن بعد از دوران بارداری اتفاق میافتد ، میباشد . داشتن شکم تخت و کاملا صاف و در عین حال سفت که ایده آل تمام افراد میباشد ، به وسیله عمل ابدومینو پلاستی که امروزه معمولا به همراه لیپوماتیک انجام میشود ، محقق میگردد .

  • نت سنتر